Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя
20/05/2024
У гірському селі Пороги, на Богородчанщині, волонтери будують реабілітаційний центр для ветеранів війни “Франко Ґражда”. Таку назву обрали не випадково: слово “ґражда” означає комплекс будинку і господарських приміщень, які утворюють замкнутий прямокутний дворик. За таким принципом і спроєктували реабілітаційний центр. Облаштовують його винятково за пожертви. Ідея створити осередок соціальної адаптації для ветеранів належить керівникам благодійного фонду “Франківський опір” Володимирові Рожнову та Володимирові Курію пише про це Глузд.
На території майбутнього реабілітаційного центру кипить робота. Кілька машин привозять ґрунт. Безупинно працюють і майстри: один ріже деревину, інший — шліфує. Ще кілька чоловіків облаштовують відкриту веранду. Усі роботи тривають під пильним наглядом Володимира Рожнова. Він дбає про реабілітацію для військових із 2015 року. Відтоді організував 29 заїздів для п’яти сотень воїнів.
“У 2014 році часто їздив у госпіталі, допомагав військовим. І я бачив, наскільки їм складно відходити від пережитого стресу, великого тиску. А другий момент — на той час був низький рівень реабілітаційних заходів в Україні. Побачивши цю прогалину, почали організовувати свої події, які спрямовані на відновлення воїнів.
Заїзд триває 8 днів. В перший день завжди йдемо в похід. Далі починаються групові та індивідуальні зустрічі з психологом. Також є робота із бізнес-коучем. Розуміємо, не всі відкриватимуть власну справу, але якщо в майбутньому захочуть, то вже матимуть елементарні навички і знатимуть, куди звертатися. З військовими також працюють масажисти, проводимо арт-терапію, майстер-класи. Якщо приїздила група і в неї були особливі запити, то шукали під них фахівця — нарколога, нейрохірурга”, — розповідає Володимир Рожнов.
Родина Рожнових — знані керамісти на Івано-Франківщині. Володимир працює з глиною майже 30 років. Тому і в реабілітації військових робить акцент на творчість.
“Отримати травму — це секунди, а відновлення деколи триває від двох до шести років. Тут пояснюємо військовим: ви не самі, можете приїхати сюди по допомогу у будь-який час. Але їм насамперед потрібно набратися терпіння. Той світ, який був у них до бойових дій, розламався, а будова нового внутрішнього світу триває довго”.
Перші заїзди для ветеранів війни планують провести у Порогах наприкінці літа.
“Маючи стаціонарний реабілітаційний центр, зможемо працювати у двох режимах. Будемо проводити традиційні восьмиденні заїзди, але також військові можуть тут жити до двох місяців. Багато бійців не мають куди повертатись або ще не готові повертатись додому. У нас буде можливість перебувати доти, поки він не стабілізується. Це буде місце сили, духовного відновлення. От це основана причина, чому взялися за власне приміщення. А в майбутньому хочу організовувати тут вікенди для родин військових.
Також ми плануємо, що це буде і мистецький осередок: запрошуватиму письменників, художників. Навіть будуть пленери з кераміки чи інших видів мистецтва”, — ділиться Володимир Рожнов.
Цю стареньку хатину у Порогах Володимир знайшов наприкінці лютого 2023 року. У соцмережі оголосив збір — і завдяки благодійникам будинок вдалося придбати. До повномасштабного вторгнення для кожного заїзду волонтери благодійного фонду “Франківський опір” шукали приміщення у гірській місцевості, а тепер будуть мати своє.
“Хату десять років продавали. Таке враження, що вона нас чекала. Я шукав закриту територію. Це якраз спокійне місце, розташоване біля гір, а головне — на околиці села. Для ефективної реабілітації ветеранів необхідно відокремитися від міської метушні. Ми маємо відчували одночасно захист і комфорт”, — каже Володимир Рожнов.
Зізнається, купив будівлю, бо продавалася разом із земельною ділянкою. Саме на ній і хотів з нуля зводити реабілітаційний центр. Та згодом зрозумів, що це дорогий проєкт, і разом з командою почали реконструкцію хати. За півтора року розширили приміщення на першому поверсі та добудували другий.
“Основна площа на першому поверсі — великий хол із каміном. Сподіваємося, він буде нас гріти не тільки фізично. Зліва — кухня та їдальня. Ще будуть два санвузли. У добудові облаштовуємо три кімнати. Ще сім кімнат і три санвузли будуть на другому поверсі”, — проводить екскурсію чоловік.
Також на території звели піч для випалювання кераміки. Поруч будують гончарну майстерню, а навпроти буде відкрита веранда. Тепер загальна площа приміщення — близько 280 квадратів.
“Треба розвести воду і каналізацію, доробити світло і опалення. Закінчити ремонт першого поверху, а на другому хоча б зробити перестінки і двері. Це зараз наше основне завдання. Ну і треба доробити майстерню на вулиці, щоб почати проводити майстер-класи”.
Аби завершити облаштування реабілітаційного центру, потрібно ще близько півтора мільйона гривень. Волонтери запустили у соцмережі ініціативу — 30 друзів “Франко Ґражда”. Тобто кожен із них збирає 15 000 грн.
“Це такий наш мініпроєкт, аби змогли оплачувати роботу майстрам та докуповувати витратні матеріали. Я дуже радий, що люди відгукнулися і ми взимку закрили збір. Ті кошти вже витратили, я відзвітував у фейсбуці. Зараз робимо другий збір. Уже 28 людей долучилися і збирають гроші через своїх друзів, знайомих. Наразі ще двоє людей можуть долучитися і теж відкрити банку на донати. Такі збори суттєво допомагають. Також велика подяка міській раді Івано-Франківська, яка виділила з бюджету нам 450 тисяч грн. А зараз ще шукаємо десять власників бізнесу, які зможуть дати приблизно по сто тисяч гривень на добудову центру. Ми взамін будемо про них розповідати. Зараз важливо показати, що ніхто не осторонь і ми не самі в цьому. Дуже потрібна підтримка і від бізнесу, і від держави”.
Допомогти коштами можна на рахунок:
БО “БФ ФРАНКІВСЬКИЙ ОПІР”
UA623052990000026008025503026
ЄДРПОУ 39429148
Журналістка: Таня Куліковська
Фото: архів героїв
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Bogo News.