СЛІДКУЙТЕ ЗА НАМИ ТУТ

АГЕНЦІЯ НОВИН БОГОРОДЧАНЩИНИ

Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя

//

//

//

День весняного рівнодення 2025: дата і традиції

18/03/2025

2025 року весняне рівнодення до України прийде в четвер, 20 березня, об 11:01 (за східноєвропейським часом). Саме в цей час Сонце перетне небесний екватор і почне рухатися на північ. У цей день у всіх куточках Землі день і ніч тривають приблизно однакову кількість годин. Це також означає початок астрономічної весни у Північній півкулі та осені – у Південній.

Що таке весняне рівнодення з астрологічного погляду

Як пояснює CNN, термін “рівнодення” походить від латинського слова “equinoxium”, що означає “рівність дня і ночі”. Це час року, коли тривалість дня і ночі майже однакова в обох півкулях – Північній і Південній, зазначає National Geographic.

Чим далі від екватора, тим довшою стає світлова частина доби. Науковці пояснюють, що майже однакова тривалість дня і ночі в рівнодення пов’язана з тим, що початок дня фіксується за появою краю сонячного диска над горизонтом, а не його центру.

Через великий кутовий діаметр Сонця та рефракцію (заломлення світла в атмосфері, яке створює уявне зміщення небесного тіла) тривалість дня в рівнодення завжди трохи перевищує 12 годин, водночас ніч відповідно трохи коротша. Завдяки рефракції Сонце стає видимим над горизонтом навіть тоді, коли його положення ще нижче за нього.

Рівнодення бувають двічі на рік – весняне в березні та осіннє у вересні. В ці дні Сонце опиняється просто в зеніті над екватором, де його промені падають перпендикулярно до поверхні Землі. В Північній і Південній півкулях промені падають під однаково меншими кутами. Через це на всій планеті, крім полюсів, день і ніч тривають по 12 годин. Лише під час весняного та осіннього рівнодення Сонце сходить точно на сході й заходить точно на заході. В ці дні, якщо стати на екваторі, можна побачити, як Сонце проходить просто над головою.

Як змінюється природа?

Після весняного рівнодення світловий день поступово збільшується, що стимулює активне пробудження природи. Починається активне танення снігу, з’являється перша зелень, починають цвісти ранні квіти. Птахи повертаються з зимівлі, а в тваринному світі починається сезон активного розмноження.

Весняне рівнодення в українській традиції

Наші предки святкували Новий рік навесні, орієнтуючись на березневе рівнодення. Все в їхньому житті було пов’язано з рухом Сонця. З приходом християнства календар зазнав змін. Спершу Новий рік святкували у вересні, а згодом – 1 січня. Попри це, деякі стародавні обряди збереглися. Наприклад, у відомій пісні “Щедрик” згадується “ластівочка”.

Сьогодні весняне рівнодення співпадає зі святом Сорока святих мучеників (22 березня), і деякі традиції, на думку дослідників, трансформувалися з язичницьких у християнські. Наприклад, наші предки випікали 40 жайворонків – фігурки пташок із тіста, які символізували весну. Пташок чіпляли на палички та роздавали дітям, які бігали селом, ставали на пагорби чи лавки, щоб “наблизити” жайворонків до неба. Діти під час цього обряду співали заклички. Після ритуалу пташок з’їдали.