СЛІДКУЙТЕ ЗА НАМИ ТУТ

АГЕНЦІЯ НОВИН БОГОРОДЧАНЩИНИ

Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя

//

//

//

У селі Пороги запрацював реабілітаційний центр «Франко-ґражда»

29/11/2024

У п’ятницю, 29 листопада, в селі Пороги Солотвинської громади розпочав свою роботу реабілітаційний центр «Франко-ґражда».

Центр створений як безпечний простір для соціально-психологічної адаптації учасників та учасниць бойових дій, членів їхніх родин, а також сімей загиблих, зниклих безвісти, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.

Голова БФ «Франко-опір» Володимир Рожноврозповідає, що «Франко-ґражда» — місце, де люди після війни можуть захиститися та побути в спокої, зосередитися на собі та власному здоров’ї. 

«Ми займалися реабілітацією ветеранів з 2015 року, але у 2023 році зрозуміли, що настав час будувати реабілітаційний центр. Адже ми змушені були постійно шукати місця де проводити заїзди. За цей час реабілітацію у нас пройшли понад 500 ветеранів. Можу сказати з упевненістю – скопом реабілітація не робиться. Коли кажуть, що ми за місяць реабілітували 400 людей, то це лікування, а не реабілітація. Медична реабілітація, коли піднімають людину на ноги, має свою специфіку і дозволяє більшу кількість реабілітувати. А психологічна триває дуже довго і малими групами. Ветерани мають складнощі з пристосуванням до мирного життя від 6 місяців до 6 років. Тому ми будуємо цей центр, щоб ветерани мали місце де їх зрозуміють»,- каже Володимир Рожнов.

Від купівлі ділянки до відкриття «Франко-ґражди» пройшло всього 15 місяців. Загальна площа центру 400 м2, він розрахований на 40 людей, тут є 10 кімнат, кухня, власна котельня, кабінет масажу, керамічна майстерня з піччю для випалювання кераміки та всі необхідні вигоди для проживання груп. Але найголовніше – це неймовірна природа, яка буде дуже сприяти реабілітації. Окрім того, тут є повністю сформована команда професіоналів і програма реабілітації. 

Наразі волонтери шукають спонсорів, які б могли взяти на себе фінансування, бодай часткове, постійних заїздів.

Варто зауважити, що БФ «Франко-опір» був учасником менторської програми від платформи «Тепле місто». Завдяки роботі з менторами вдалося спланувати процеси та напрями діяльності, зокрема й стосовно будівництва реабілітаційного центру.

Як розповів проєктний менеджер «Теплого міста» Андрій Левицький, “Франко-ґражда” виграла конкурс і отримала фінансування в розмірі 150 тисяч грн на матеріали та обладнання для відкриття центру та проведення перших двох заїздів для військових.

«Цей проєкт є і моїм особистим співпереживанням. Це проєкт, який не може залишити тебе осторонь, бо ці люди просто світяться і діляться своєю щирістю. Команда віддала сюди багато особистих речей, щоб цей простір був домашнім, теплим і тут хотілося бути як дома. Хтось приніс килим, хтось картину чи торшер, хтось дрібнички для декору. Все, щоб влаштувати затишок»,— розповідає Андрій Левицький.

Оскільки реабілітацією ветеранів тут займалися давно, деякі колишні підопічні уже долучилися до команди і допомагають в реабілітації побратимів. Ветеран добровольчого з батальйону «Донбас» Петро Салама ділиться, що двічі проходив реабілітацію.

“Я був вражений безкорисністю цієї команди, адже ці люди живуть цим. Це не просто «відбувальщина». У свій час я сюди приїхав, бо в мене були напади агресії, мені було дуже важко. І коли сюди потрапив, за тиждень я зрозумів, що з війни можна повернутися і ці всі напади, безсоння…це все можна пройти. Такі центри дуже потрібні»,- переконаний ветеран.

Дружина полеглого захисника Сергія Батюка, пані Галина розповідає, що родини загиблих захисників будуть мати можливість проходити тут короткі ретрити.

«У нас дуже багато дружин, матерів, які не можуть вийти з того стану. І для нас привезти їх сюди – це показати трішки інший світ. Я направді дуже тішуся, що сьогодні є такі члени родин загиблих, які вперше сюди приїхали і сподіваюся, що ми зможемо частіше їх сюди привозити»,- ділиться пані Галина.

Волонтери розповідають, що у планах на перший заїзд для ветеранів — арттерапія, рефлексії в горах, спортивні активності, робота з психологом, психотерапевтом, фізіотерапевтом. 

Психотерапевтка, травмотерапевтка і тренерка центру Ростислава Пекарюк ділиться, що наші воїни коли повертаються з фронту, вони приблизно такі, як зараз «Франко-ґражда». З одного боку цілісна, а з іншого потребує ще багато вкладень і роботи. 

«Коли хлопці попадають на заїзди, вони орієнтовно такі самі. Під час заїздів ми перш за все даємо їм багато ресурсу, адже коли людина має ресурс, вона готова опрацьовувати пережиті травматичні події. Наступне – ми пояснюємо їм, що з ними відбувається, що може відбуватися, що чекати у майбутньому і як собі допомагати. Сьогодні один з воїнів, який колись був на заїзді розповів, що після наших розмов, він переконався, що з ним все нормально, це просто реакції на те, що пережив. Саме це ми намагаємося їм донести»,- пояснила психотерапевтка.

Щоб потрапити на реабілітацію, ветерани можуть залишати заявки на сайті “Франко-ґражди”.