Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя
18/05/2024
З 18 травня 2024 року змінюються правила призову, військобліку, покарань для ухилянтів і не тільки.
Сьогодні, 18 травня, в Україні набрав чинності новий закон про мобілізацію.
Президент, Верховний Головнокомандувач Володимир Зеленський підписав закон 16 квітня. 17 квітня він був опублікований, згідно з законами документ набирає чинності через місяць із дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 18 травня.
Усі військовозобов’язані чоловіки мають протягом двох місяців – до 16 липня – оновити свої особисті дані через ТЦК, Центр надання адміністративних послуг чи електронний кабінет (реєстрація у ньому добровільна).
У Міністерстві оборони підтвердили, що оновити дані можна через ЦНАП – їх уже почали підключати до відповідної системи. Щоб отримати послугу, військовозобов’язані повинні мати при собі документи, що посвідчують особу, військовий квиток або приписне посвідчення.
Крім того, з 18 травня працює мобільний додаток Резерв+ для військовозобов’язаних, призовників та резервістів. Він доступне для скачування на смартфонах через App Store і Google Play Market.
У додатку буде QR-код, відсканувавши який можна буде отримати інформацію про статус громадянина як військовозобов’язаного, призовника чи резервіста.
Тепер за новими правилами у період проведення мобілізації військовозобов’язані повинні носити при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи представника ДПСУ (у прикордонній зоні). Проводитиметься фото- та відеофіксація процесу перевірки документів.
Військовозобов’язані також повинні прибувати за викликом до ТЦК у строк та місце, зазначені у повістці. При врученні повістки представники ТЦК на вимогу мають назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посаду, а також пред’явити службові посвідчення.
У повістці повинні бути такі дані: ПІБ та дата народження; назва ТЦК; мета виклику, а також місце день та час явки; підпис (електронний цифровий) посадової особи, яка видала повістку; реєстраційний номер; інформація про наслідки неявки до ТЦК.
Поважні причини для неявки за повісткою: стихійне лихо, хвороба, смерть близького родича. Про причину слід повідомити ТЦК протягом трьох днів.
Єдине обмеження для ухилянтів, передбачене в законі, – тимчасове обмеження у праві керування автомобілем. ТЦК можна добитися цього через суд, якщо військовозобов’язаний не виконав своїх обов’язків.
Обмеження не можна застосовувати, якщо:
Крім того, президент Володимир Зеленський підписав закон про збільшення штрафів за порушення військового обліку та мобілізаційного законодавства.
Нагадаємо, що консульські послуги для військовозобов’язаних за кордоном тепер надаватимуться лише після оновлення військово-облікових даних. Оновити їх можна також онлайн.
Оформлення українського та закордонного паспорта чоловікам віком від 18 до 60 років здійснюється за наявності у зазначених осіб військово-облікових документів.
Не підлягають призову здобувачі професійної, професійної вищої та вищої освіту, які навчаються за денною або дуальною формою і отримують рівень освіти вище попереднього, докторанти та інтерни.
Науковим та науково-педагогічним працівникам може надаватися відстрочка, якщо вони працюють у навчальних закладах не менше ніж на 0,75 ставки.
За знищену (захоплену) техніку та озброєння військовим виплачуватимуть винагороду від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму (12-908 тисячі гривень). Також можуть надати додаткову 15-денну відпустку.
Відпустка 90 днів без поділу на частини передбачена для військових, які повернулися з полону та не звільнятимуться зі служби.
Зберігатимуться виплати військовим, які потребують тривалого лікування (у тому числі за кордоном), а також у зв’язку з перебуванням у відпустці для лікування через хворобу або після поранення;
Під час укладання першого контракту військовослужбовці мають право на компенсацію 50% від першого внеску за іпотекою, а також додатково по 100 тисяч гривень після першого та другого років служби.
Протягом трьох місяців з дати укладання першого контракту військові мають право отримати сертифікат на покупку автомобіля у розмірі 150 тисяч гривень.
Військовим та їхнім дружинам (чоловікам) не нараховуватимуть штрафні санкції, пеню, відсотки за кредитами (крім кредитних договорів на купівлю житла чи автомобіля).
Закон передбачає, що в українців можуть вилучати автомобілі на потреби ЗСУ. Крім громадян-власників автомобілів, військово-транспортний обов’язок поширюється на:
Важливо: якщо громадянин має лише один автомобіль, його не можуть вилучити.
Транспортні засоби повинні повернути власникам протягом 30 днів із моменту оголошення демобілізації. Втрату автомобіля чи його пошкодження держава має компенсувати – порядок компенсації визначає Кабмін.
В Україні замість строкової служби запроваджується базова військова служба для громадян від 18 до 25 (для чоловіків – обов’язково, для жінок – добровільно). Період проходження служби можна буде вибрати самостійно до 24 років.
Базова військова служба у мирний час триватиме до 5 місяців, у військовий – до 3 місяців.
З 1 вересня 2025 року в установах професійної вищої та вищої освіти, військових вишах та військових навчальних підрозділах вишів з’явиться нова навчальна дисципліна – базова загальновійськова підготовка (для чоловіків – обов’язково, для жінок – добровільно).
Зазначимо, що на державну службу, на роботу до органів місцевого самоврядування, прокуратури та поліції не прийматимуть без проходження загальновійськової підготовки чи базової служби (виняток для тих, хто непридатний).
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Bogo News.