СЛІДКУЙТЕ ЗА НАМИ ТУТ

АГЕНЦІЯ НОВИН БОГОРОДЧАНЩИНИ

Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя

//

//

//

Експерти оцінили фінансову спроможність прикарпатських громад

06/04/2024

На основі показників виконання місцевих бюджетів за 2023 рік експерти провели оцінку окремих показників фінансової (бюджетної) діяльності територіальних громад України.

Результати оцінювання оприлюднили на сайті Децентралізації, пише Bogo News з посиланням на Бліц-Інфо. Оцінювання фінансової спроможності територіальних громад проведено за результатами звітних показників 2023 року у розрізі 11 показників, розрахованих на підставі даних про чисельність населення та показників виконання бюджету відповідної громади, а саме:

1. Доходи загального фонду з розрахунку на 1 мешканця;

2. Видатки загального фонду з розрахунку на 1 мешканця;

3. Видатки на утримання апарату управління з розрахунку на 1 мешканця;

4. Капітальні видатки з розрахунку на 1 мешканця;

5. Рівень дотаційності бюджетів;

6. Співвідношення видатків на утримання апарату управління із фінансовими ресурсами громади;

7. Питома вага заробітної плати у видатках загального фонду бюджету громади;

8. Питома вага капітальних видатків у загальному обсязі видатків;

9. Видатки на культуру та фізичну культуру і спорт з розрахунку 1 мешканця;

10. Питома вага трансфертів у дохідній частині бюджету;

11. Питома вага місцевих податків і зборів у дохідній частині загального фонду бюджету.

Методологія оцінювання передбачає розрахунок показників відповідної територіальної громади з використанням адаптованої моделі 10-бального тесту Кена Брауна. Оцінювання здійснено по 1438 територіальних громадах за 11 вищезазначеними показниками фінансової спроможності.

Сумарна кількість балів, отримана громадами, градуйована наступним чином:

Загальна кількість балівЗагальний рівень відносно оцінки бази даних
10 і більшевисокий
від 5 до 9оптимальний
від 1 до 4задовільний
від 0 до -4низький
-5 і меншекритичний

На підставі описаного вище підходу було здійснено розрахунки значень та величин і сформовано узагальнені результати оцінювання фінансової спроможності територіальних громад за підсумками 2023 року:

Розподіл громад (відсоток від загальної кількості громад області) залежно від рівня спроможності (у розрізі областей за 2023 рік).

Івано-Франківська область на 15 місці в Україні за рівнем спроможності громад. Кореспондентка Бліц-Інфо узагальнила оприлюднені результати оцінювання фінансової спроможності у розрізі 62 територіальних громад Івано-Франківщини

Зокрема:

Високий рівень фінансової спроможності мають: Коломийська, Івано-Франківська, Калуська, Поляницька, Ямницька, Надвірнянська, Яремчанська, Лисецька, Угринівська, Бурштинська, Долинська, Гвіздецька, Дубовецька, Білоберізька, Ворохтянська громади. 

Оптимальний рівень: Зеленська, Богородчанська, Пасічнянська, Брошнів-Осадська, Городенківська, Делятинська та Рогатинська громади. 

Задовільний рівень: Косівська, Кутська, Снятинська, Вигодська, Загвіздянська, Пʼядицька, Чернелицька та Яблунівська громади.

Низький рівень: Верховинська, Галицька, Єзупільська, Рожнівська, Рожнятівська, Болехівська, Тисменицька, Дубівська, Матеївецька, Новицька, Перегінська, Витвицька, Коршівська, Тлумацька, Букачівська, Заболотівська, Нижньовербізька та Олешанська громади.

Критичний рівень: Більшівцівська, Переріслянська, Старобогородчанська, Верхнянська, Войнилівська, Дзвиняцька, Космацька, Обертинська, Отинійська, Печеніжинська, Підгайчиківська, Солотвинська, Ланчинська та Спаська громади.