СЛІДКУЙТЕ ЗА НАМИ ТУТ

АГЕНЦІЯ НОВИН БОГОРОДЧАНЩИНИ

Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя

//

//

//

Ліки чи наркотик: що станеться, якщо в Україні буде доступний медичний канабіс?

30/07/2023

В Україні було кілька спроб ухвалити  законопроєкт, який передбачає використання марихуани у медичних цілях, тобто для лікування хвороб та різних розладів. Використання марихуани у медицині викликає суперечки та упереджене ставлення через міфи, що пов’язані з її застосуванням.

«Глузд» розповідає про медичний канабіс, що означає його легалізація та як буде регламентуватись використання.

Що таке канабіс та що відомо про його лікувальні властивості?

Існує медичний і немедичний канабіс. Коли ми говоримо про наркотик, то йдеться загалом про рослину. У марихуані  міститься понад 100 речовин — канабіноїдів.

Директорка Івано-Франківського обласного центру паліативної допомоги Ірина Слугоцька розповідає, що речовина з конопель, яку використовують у медицині, — канабідіол, не має наркотичних властивостей та не викликає залежності. У той час як інша речовина — тетрагідроканабінол  — є токсичною та спричиняє наркотичне сп’яніння.

“Якщо копнути глибше, то у людському організмі у процесі життєдіяльності утворюються ендоканабіноїди. Навіть сам організм у невеликій кількості продукує їх. Це дозволяє людині переносити біль”, — розповідає Ірина Слугоцька.

За її словами, у закордонній медицині канабідіол використовують для лікування онкохворих, епілепсії, хвороби Альцгеймера та Паркінсона, склерозу, анорексії, а також для зменшення проявів ПТСР та ще низки патологічних станів.

Ліки чи наркотик: що станеться, якщо в Україні буде доступний медичний канабіс?

“У багатьох країнах дозволені препарати на основі канабідіолу: Німеччина, Нідерланди, Франція, Італія, Польща частково, Ізраїль, Чехія, Португалія, Іспанія, Греція… Важливо, щоб медичний канабіс був дозволений для проведення досліджень. Не треба боятися, бо це не означає, що всі стануть наркоманами і буде змога уникати відповідальності за поширення наркотиків. У 2013 році ми мали такі самі дискусії про морфін, і люди також вважали, що це наркотики, а від таблетованого морфіну взагалі не виникає залежності. Це приклад того, як зруйнувалися міфи. Щодо морфіну, то ліки на основі канабісу можуть замінити його, коли пацієнт не здатен  ковтати таблетки, наприклад”, — зазначила лікарка. 

Ірина Слугоцька пояснює, що лікування медичним канабісом не є основним, що він не знімає болю, а допомагає його перенести, це так звана супровідна терапія. Хворий може приймати канабідіол у вигляді олій всередину та втирати у шкірні покриви, у формі крапель, а також він буває таблетованим. 

“Для паліативної допомоги основною метою є створення максимально комфортних умов для невиліковних хворих. І медичний канабіс має стати одним із часто вживаних препаратів, бо потреба у паліативній допомозі, на жаль, із кожним днем зростає, і це пов’язано з війною”, — сказала Ірина Слугоцька.

Шляхи до легалізації в Україні

В Україні було кілька спроб легалізувати медичний канабіс, та на заваді ставали міфи й відсутність вітчизняних досліджень. Легалізація сприймається як дозвіл на куріння конопель та вживання рослини в натуральному вигляді. 

У січні 2019 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендувала змінити контроль над обігом канабісу та речовинами, а у 2020-му Комісія ООН ухвалила рішення вилучити медичну марихуану та її похідні з найнебезпечнішої категорії наркотичних засобів.

Законопроєкт про легалізацію зареєстрований з ініціативи Міністерства охорони здоров’я у Верховній Раді в червні 2022 року. У міністерстві переконані, що легалізація медичного канабісу наблизить Україну до європейської системи охорони здоровʼя.

Ліки чи наркотик: що станеться, якщо в Україні буде доступний медичний канабіс?

Про необхідність легалізації та виготовлення ліків на основі канабісу заявив Президент України Володимир Зеленський під час виголошення промови до Дня конституції, адже це один зі способів допомогти українцям впоратися з травмами на тлі війни з Росією.

“Всі найкращі світові практики, всі найефективніші політики, всі рішення, якими б незвичними вони для нас не здавалися, мають бути застосовані в Україні, щоб українцям не довелося терпіти біль, стрес і травми війни. Зокрема, ми маємо нарешті чесно легалізувати для усіх, хто цього потребує, ліки на основі канабісу, відповідні наукові дослідження та контрольоване українське виробництво”, — сказав Володимир Зеленський. 

13 липня у першому читанні Верховна Рада України ухвалила першу версію законопроєкту 7457 про регулювання обігу рослин роду конопель у медичних, промислових та наукових цілях. Його ще мають затвердити у другому читані, а тоді передати на підпис Президентові.

Чи означатиме легалізація вільне поширення канабісу? 

Медичний канабіс не буде продаватися будь-де, а тільки в аптеці та лише за рецептом лікаря. Виписувати рецепт і реєструвати продаж ліків зможуть тільки в електронній формі через електронну систему охорони здоров’я. 

Проте, окрім доступу до препаратів, легалізація дозволить дослідження та клінічні випробування. Вирощування для медичного застосування будуть відстежувати, кожну партію маркувати штрих-кодом. Вирощування з метою збуту залишається забороненим.