СЛІДКУЙТЕ ЗА НАМИ ТУТ

АГЕНЦІЯ НОВИН БОГОРОДЧАНЩИНИ

Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя

//

//

//

Руслан Савчук: в Україні існує ризик виникнення спалаху кору

18/07/2023

Головний державний санітарний лікар Прикарпаття на своїй сторінці у Фейсбуці повідомив, що в Україні існує ризик виникнення спалаху кору.

«Кір – це одне з найзаразніших вірусних захворювань у світі, останній спалах якого ми мали у 2017-2019 роках. За 6 місяців 2023 року виявили вже 20 випадків. На перший погляд, ця цифра може здаватися невеликою, проте важливо знати специфіку вірусу кору, щоби розуміти реальність ризиків в Україні», – йдеться у повідомленні Руслана Савчука.

Медик навів ряд фактів про цю хворбу, які допоможуть вберегти здоров’я:

З 10 невакцинованих людей, які контактували з хворим, 9 захворіють.

Спалахи кору в Україні мають циклічний характер і повторюються кожні чотири-п’ять років.

З однієї тисячі людей, які захворіли на кір, одна людина помирає, одна хворіє на енцефаліт – тяжке ураження головного мозку.

Кір майже завжди важко протікає, як у дітей, так і у дорослих. Він часто ускладнюється запаленням легень, вушною інфекцією та іншими серйозними ускладненнями. Серед складних віддалених наслідків кору є підгострий склерозуючий паненцефаліт. Це хвороба, яка не має лікування і завжди має смертельний результат. Хвороба розвивається через 5-10 років після перенесеного кору. У групі ризику діти, які перехворіли на кір на першому році життя.

Вірус кору впливає і на імунну систему – пригнічує на кілька місяців, років імунітет людини, яка перехворіла, викликаючи “імунну амнезію”. Це робить людину більш вразливою до інших інфекцій.

Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями проти кору дітей у попередні роки. Для колективного імунітету необхідно, щоб 95% населення мали імунітет від цієї хвороби і цього краще досягти через вакцинацію.

Хвороба часто має тяжкий перебіг з розвитком ускладнень. Високого рівня охоплення вакцинацією, першочергово, необхідно досягти серед дітей. В Україні у 2022 році лише 74% дітей віком 1 рік та 69% 6-річних дітей щеплено проти кору згідно з календарем. Загалом 215 698 дітей в Україні віком 2-17 років не мають щеплень від кору за віком.

Вакцинація дітей від кору гарантується державою, діти можуть щепитися від нього безоплатно до 18 років. Дорослі можуть отримати щеплення КПК за власний кошт або ж, в окремих випадках, за рахунок держави.

В Україні використовують вакцину КПК (комбінована вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Нею вакцинують у понад 100 країнах світу. Вона є безпечною та ефективною, схвалена до використання Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Лише впродовж 2000-2015 років вакцинація проти кору зберегла 20 мільйонів дитячих життів у світі. Для захисту від кору потрібні дві дози вакцини КПК, що містить живі, але ослаблені віруси кору, паротиту та краснухи.

За календарем профілактичних щеплень в Україні першу дозу вакцини вводять дітям у 12 місяців, другу дозу – в 6 років. Дітям, яких не було вакциновано вчасно, вводять дві дози вакцини з інтервалом мінімум 1 місяць.

Хронічні захворювання НЕ є протипоказаннями до вакцинації: діти, які мають бронхіальну астму, цукровий діабет, муковісцидоз, серцевосудинні чи інші хронічні захворювання, потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби в них значно вищий. До вакцинації не потрібно готуватися, здавати загальні аналізи крові чи сечі.

Якщо у вас був контакт із хворим на кір, а ви не знаєте, чи вакциновані, то потрібно пройти екстрену вакцинацію – при чому, не завадило б в перші 72 години після контакту.

Щеплення КПК також надає захист проти краснухи й паротиту. Щонайменше через місяць після отримання першої дози вакцини у зв’язку з екстренним щепленням варто отримати і другу дозу вакцини КПК для надійного захисту в майбутньому.