Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя
28/05/2023
Що ближче до 1 липня, то більше в Україні говорять про пальне – переважно, лякають різким ростом цін. Причина – повернення ставок ПДВ з 7% до 20%. Що кажуть експерти, яка позиція держави та чого очікувати українцям, з’ясовував 24 Канал.
Чому ставки знижували.
До початку повномасштабної війни ставки ПДВ для пального перебували на рівні 20%. Однак у березні 2022 року уряд знизив ставки до 7% та скасував акциз. Все задля того, аби стабілізувати ситуацію на ринку пального та уникнути значного зростання цін на заправках, пишe Bogo News з посиланням на 24 канал.
Рішення було виправданим, адже після різкої втрати значних об’ємів пального ринок не міг забезпечувати попит шляхом внутрішніх ресурсів. В Євросоюзі, де трейдери почали закуповувати нафтопродукти, ціни були високі. Також ситуацію погіршувало різке зростання світових цін на нафту – до 140 доларів за барель.
Скасування ж акцизів та зниження ставок ПДВ дозволили подолати кризу. І, як зазначив у розмові з 24 Каналом директор Консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн, втримати ціни на прийнятному рівні.
З усім тим, вже у вересні акцизи частково повернули. Повністю ж вони повернуться з 1 липня. Так само як і довоєнні ставки ПДВ у 20%.
Нацбанк в останньому інфляційному звіті зазначив, ціна пального матиме тенденцію до зростання. Зокрема варто очікувати, що ціни підуть вгору у липні – через відновлення довоєнного оподаткування пального.
Опитані експерти ринку пального та нафтопродуктів одноголосно зауважують зростання цін внаслідок повернення ПДВ на довоєнний рівень. Так, Сергій Куюн вважає, що:
Разом з тим Куюн підкреслює, що зростання цін ніяким чином не вплине на попит. Тож очікувати на зниження обсягів продажів після його здорожчання не варто.
Він пояснює: минулий рік засвідчив, що ціна на попит не впливає – адже людям потрібно переміщуватись, а бізнесу працювати. Причиною ж зниження споживання пального, яке було зафіксовано раніше є виключно війна:
Експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук в коментарі 24 Каналу назвав трохи інші, однак все одно високі ціни. Так, за його словами:
При цьому він констатує: ціни зростуть не лише на пальне, а й на інші товари та послуги. Адже “вартість нафтопродуктів закладена в собівартість всього на світі – від послуг перукаря до важкого машинобудування”.
Втім, є й альтернативна думка. Зокрема, Данило Гетманцев в розмові з 24 Каналом зазначив, що великого зростання цін не прогнозується.
З усім тим, навіть якщо прогнози експертів справдяться, держава навряд встановлюватиме граничні ціни на пальне або регулюватиме його роздрібну вартість якимось іншим чином. Зокрема, Гетманцев ставиться до такої можливості скептично.
Я категорично проти державного регулювання цін на будь-що, і вважаю, що це треба робити лише у виключних випадках. Це – точно не той випадок, коли такий механізм треба застосовувати,
– наголошує він.
Тим часом у Нафтогазовій Асоціації України прогнозують, що українці намагатимуться платити за пальне менше. А тому, імовірно, купуватимуть його у нелегалів – при чому навіть попри “ризики від якості пального та загрозу для здоров’я та життя”.
Такої ж думки дотримується і Сергій Куюн. За його словами, високі податки завжди тягнуть за собою з’яву фальсифікаторів.
Це нерозривні речі. Бо що вищі податки, то більший заробіток фальсифікаторів, оскільки вони цей податок все одно не платять, а свою продукцію підтягують під ціни легальної. Тому звичайно, це буде,
– запевняє експерт.
Втім, однозначно говорити, що Україну заллють фальсифікатом, все ж передчасно. Скажімо, Леонід Косянчук вважає, що підробленого пального на ринку майже не буде – адже йому просто нізвідки взятись.
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Bogo News.