СЛІДКУЙТЕ ЗА НАМИ ТУТ

АГЕНЦІЯ НОВИН БОГОРОДЧАНЩИНИ

Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя

//

//

//

На Прикарпатті прокладуть туристичний шлях до останньої криївки УПА

06/04/2023

Гірський рятувальний центр анонсувавоблаштування туристичного маршруту до бункера полковника Грома, останньої на Прикарпатті й в Україні криївки УПА.

криївки УПА

21-23 квітня спільно із Надвірнянським туристично-інформаційним центром та Природним заповідником «Горгани» будемо облаштовувати туристичний маршрут до бункера полковника Грома, – повідомили гірські рятувальники.

Програму та організаційні деталі повідомлять зареєстрованим учасникам. Кількість місць обмежена. Зареєструватися можна тут.

Допоки пам’ять жива – бункер Грома не впав

Останній бункер УПА – в надвірнянських Горганах, на схилі гори Березовачка. Під самою вершиною – на висоті 1350 метрів. Ляда – в бік присілка Максимець села Зелена. Внизу Бистриця. Брили, порослі мохами, ховають віконце схрону недалеко від стежки. У 1954-му тут прийняв бій і смерть легендарний полковник Грім – голова СБ Карпатського краю та керівник збройного руху опору Карпатського регіону Микола Твердохліб загинув разом зі своєю дружиною Оксаною, пише Курс.

Найкоротша стежка до бункера Грома – з лісництва природного заповідника «Горгани» у Зеленій, поруч із присілком Рівня. Територія заповідника має найвищий охоронний статус, і походи нею не вітаються – можна заробити штраф. Рекомендують виходити на Березовачку (1390 м) з боку Черника. Звідти дорога легша, але вдвічі довша – цілих сім кілометрів набору висоти.

Працівники заповідника на початку 2000-х розчистили та відновили криївку.

До кінця 1980-х не можна було згадувати ані про УПА, ані про схорони й криївки в околицях Зеленої. Але люди постійно ходили повз зруйнований бункер – тут пролягала стежка, якою на полонину щороку виводили худобу. Нікому не треба було нагадувати про те, що тут сталося.

Місце довкола бункера впорядкували лісники заповідника і сусіднього лісгоспу. А матеріали для монумента і чавунну таблицю сюди винесли хлопці з Івано-Франківського фізико-технічного ліцею-інтернату. Поруч із пам’ятником – стенди, які розповідають про Грома.

Офіційно бункер Грома реставрували як історичну пам’ятку завдяки проєкту від місцевої громади. Його фінансово підтримали районна і обласна ради. Впродовж майже двох місяців на Березовачці працювали добровольці із села та лісники.

Люди на цьому не зупинилися. Ще десять років тому вони хотіли зробити туристичний маршрут, щоби з’єднати в ньому всі відомі місця партизанки в околицях села Зелена.