Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя
15/03/2023
Про це очільники п’ятьох громад Вигодської, Городенківської, Солотвинської, Коломийської та Яремчанської розповіли під час етеру програми «Позиція Галичини», інформує Бліц-Інфо.
Як зауважив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, прикарпатські громади дуже добре впоралися з викликами воєнного часу. Втім зараз час подумати про розвиток і наповнення бюджету.
«З початком війни була прийнята постанова Кабміну № 590, яка встановлює пріоритетність видатків. Перша і друга частина пріоритетності видатки на армію, зарплати, комуналку. І були заборонені капітальні видатки. Ми боремося, щоб дозволити громадам підвищити видатки на проєктно-кошторисну документацію. Адже сфера освіти і медицини передбачає ті, чи інші реконструкції, або будівництво інфраструктури, яка потрібна в тилу»,- каже Стефанчук.
Таку думку підтримав і очільник Коломийської громади Богдан Станіславський. За його словами, громади вже стабілізувалися, зрозуміли, як діяти і мають думати про майбутнє.
«Якщо ми не зможемо робити проєкти, то кошти будуть, але роботи не буде. Ми не зможемо їх використовувати на розвиток, а просто проїдати теж не вихід. Ми цей рік прожили в «лайтовому» режимі. Адже така ціна на електроенергію і газ точно не буде наступного року. А 590 постанова дозволяє використовувати кошти на енергоефективність: заміна вікон, дверей, утеплення , дахи, укриття – це все і так треба робити. Тому треба використовувати ці можливості. Прийде час і на капітальні видатки. Але при теперішній ситуації все рівно багато можна робити»,- вважає голова.
Втім, очільники громад зіткнулися і з проблемами через невідрегульованість деяких питань в цій постанові. Зокрема на цьому наголосив очільник Солотвинської громади Манолій Піцуряк.
«В четвер в Солотвинській громаді ми відкриваємо ЦНАП, але ви не можете уявити з якими проблемами ми стикнулися. Приміщення готове, штат набраний, але я не можу проплатити мільйон за ті послуги, які були виконані.. Я не можу проплатити кошти на придбання оргтехніки, а як ЦНАП має працювати без цього? Тому в 590 постанові треба відрегулювати питання, які йдуть для людей. Чому для ВПО ми можемо проплатити гроші, але для послуг у ЦНАПі, які також будуть отримувати ВПО, не можемо? Люди зробили роботу і чекають на свої гроші, а ми не можемо провести оплату. Тому я вважаю, що є певні перекоси в цій постанові»,- каже Піцуряк.
Та попри всі виклики, голови громад переконані, що цього року потрібно реалізувати хоча б ті можливості, які дозволяє законодавство.
Зокрема, голова Вигодської громади Микола Мацалак каже, що планує цьогоріч зосередити увагу на переході на альтернативні джерела енергії в комунальних закладах.
«Треба пробувати. Ми живемо в гірській місцевості, з газом не знаємо що буде, тому треба думати наперед, переходити на твердопаливні котли, палети і т.д. Цього року плануємо хоча б два заклади перевести»,- анонсував голова.
Зосередить свою роботу на підвищенні енергоефективності в громаді і очільник Городенки Богдан Кобилянський.
«Цього року хочемо працювати в декількох напрямках, які дозволяє 590 постанова. Перш за все це енергозбереження. Тому в планах утеплення, заміна дахів, вікон, дверей, опалювальні системи. Другий напрямок – закупівля техніки для комунальних підприємств. Хочемо щось купити, бо в автопарку є декілька одиниць техніки, яка вже добита. І третій напрямок – це дороги. Минулого року не було дорожнього фонду, в цьому році буде. Хочеться, щоб він був прозоро розділений між усіма громадами, бо дороги до населених пунктів у жалюгідному стані”,- поділився голова.
У пріоритеті голови Коломийської громади Богдана Станіславського – реабілітації поранених військових.
“У нас лікарня на 100% заповнена. Друге – це енергоефективність. Ми вже поставили дві модульні котельні, які будуть керуватися з телефону. Ми у всіх закладах встановили датчики, які будуть показувати температуру. І найдешевше виходить, коли заклад сам є власником котельні. Тому такі модернізовані котельні наш головний пріоритет”,- каже мер Коломиї.
Водночас, за словами голови Яремчанської громади Андрія Мироняка, цього року планують втілити в життя 20 проєктів.
«Йдеться про капітальне утеплення шкіл, дитсадків, дороги. Загалом хочемо втілити в життя ці 20 проєктів, які запланували з депутатами на цей рік»,- каже голова.
Поділився планами на 2023 рік і очільник Солотвина Манолій Піцуряк.
“В мене є мрія. Я б хотів цього року створити на базі нашого комунгоспу прототип маленького автодору в Солотвині. Хочемо придбати самоскид, грейдер, і самі ремонтувати місцеві дороги. Ми кошти заклали і хочемо спробувати. Також енергозбереження. Ми викупили в підприємця три котельні. Освіта, охорона здоров’я, культура – це є «три кити»на які ми будемо давати кошти”,- каже очільник громади.
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Bogo News.