Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя
29/01/2023
У Богородчанах відбувся мітинг-реквієм присвячений 105-ій річниці бою під Крутами пише про це Bogo News з посиланням на Слово Народу.
«Це був бій за майбутнє України. Пам’ятне віче, присвячене 105-й річниці того героїчного подвигу юнаків, провели у Богородчанах біля символічної могили Борцям за волю України.
Хвилиною мовчання, квітами до могили, панахидою, патріотичними піснями громадськість вшанувала тих, чиї імена золотими літерами записані на скрижалях нашої історії.» – йдеться у дописі
Для України тепер, як і понад сто років тому загроза однакова. Захисники держави виконували в бою під Крутами по суті те саме завдання, що й нині військові під Донецьком, Запоріжжям, у Бахмуті і по всій лінії розмежування. Хоча умови дещо різняться – ми тепер стали міцніші.
З історії
105 років тому на станції Крути, що у Чернігівській області, кілька сотень українських юнаків вступили у смертельний двобій з російсько-більшовицькою ордою, яка переважала і в живій силі, і в озброєнні.
Українські війська зайняли оборону біля станції Крути. Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців. Українське військо, якому судилося вступити в криваву сутичку з цією ордою, налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків – оце й усе.
Бій тривав до вечора, було відбито кілька атак, бойові втрати складали до 300 убитих, поранених, полонених. Командир Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за два кілометри. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на ст. Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років.
Після розстрілу більшовики не дозволили поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.
Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність.
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Bogo News.