СЛІДКУЙТЕ ЗА НАМИ ТУТ

АГЕНЦІЯ НОВИН БОГОРОДЧАНЩИНИ

Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя

//

//

//

Українці мають платити за кожен “зайвий” квадрат житла: які правила у 2023-му та кого звільнили від податку

29/01/2023

Українці з житлом великої площі щороку мають сплачувати податок за кожен зайвий квадратний метр. Однак у 2023 році від цього обов’язку звільнено тих, чия нерухомість розташована на території, де у 2022-му велися воєнні дії або була окупація.

Про це йдеться у законі  2142-ІХ . А розмір податку та нормативи за площею житла зазначені у статті 266 Податкового кодексу України. Так, нерухомістю великої площі є приватні будинки від 120 кв. м та квартири від 60 кв. м. 

Як розрахувати податок на нерухомість

Ставка податку залежить від населеного пункту, оскільки встановлює її місцева влада. Вони можуть самі визначити розмір податку, але він не може бути вищим за 1,5% мінімальної зарплати (97,5 грн у 2023 році). 

Також місцева влада може збільшити “норму” за площею житла. Наприклад, брати податки за квартири площею, що перевищує не 60, а 70 кв. м.

Якщо припустити, що місцева влада встановила максимальну ставку та мінімальну норму за площею, то податок за квартирку площею 80 квадратів становитиме 1950 грн. Для розрахунку потрібно використовувати таку формулу:

  • від фактичної площі житла забирається нормативна площа (наприклад, 80 кв. м мінус 60 кв. м = 20 кв. м) – це кількість “квадратів”, на які нараховується податок;
  • отриману кількість квадратних метрів потрібно помножити на ставку податку (у нашому прикладі: 20 х 97,5 = 1950) – це буде сума, яку потрібно заплатити.

Джерело