Інформаційно-пізнавальна інтернет-газета про рідний край, його жителів та їх життя
06/12/2022
Постійні вимкнення і ввімкнення електроенергії – це те, до чого ще донедавна не був готовий ніхто, особливо електроприлади. Та через підступність ворога, який обстрілює українську інфраструктуру, в найближчі місяці їх не уникнути
Наскільки шкодить ця ситуація побутовій техніці, розповідає доцент кафедри енергетичного менеджменту та технічної діагностики Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Андрій Яворський пише про це Репортер
Найбільше шкодить побутовій техніці момент ввімкнення електроенергії через можливі стрибки напруги. Техніка не розрахована на такі перепади, тож може зламатися, а у гіршому випадку – трапитись коротке замикання.
Найпростіший захист – вимикати прилади з мережі. Але, враховуючи, що вимкнення відбуваються багато раз на добу, це можна не впильнувати.
Потрібно розуміти, що вимкнення будуть продовжуватися і надалі, бо у нас є дефіцит потужності, – каже Андрій Яворський. – Тож треба захищати у першу чергу ту техніку, яка є найбільш уразлива. Це прилади, які мають двигун, найпростіший приклад – холодильник. А найкраще – захищати усю квартиру. Для цього необхідно встановлювати відсікачі напруги. Вони не дозволяють подати напругу більшу чи меншу за номінальну. Крім того, на цьому приладі можна буде побачити і значення напруги, яка зараз подається.
Відсікач – це пристрій, що подає напругу на помешкання або на прилад тільки тоді, коли вона перебуває у нормальному діапазоні. Наш стандарт – 220 В. Верхня межа, яка допускається для приладів, – 250, нижня – 190. Усе, що вище й нижче, шкідливе для побутової техніки.
Під час частих ввімкнень-вимкнень протягом хвилини буває, що є якісь проблеми на підстанції, й там не можуть подати потрібне навантаження. З відсікачем холодильник не буде вмикатися одразу, а вичікуватиме до того, як напруга стабілізується, – пояснює Андрій Яворський.
Інший пристрій, який може допомогти техніці, – стабілізатор напруги. Його теж можна встановлювати або на прилад, або на всю квартиру чи будинок.
З таким пристроєм ми отримуємо стабільну напругу для наших приладів. Крім того, вони можуть бути оснащені вже вбудованими відсікачами напруги, – каже Андрій Яворський. – Особливо часто плавання напруги буває у сільській місцевості, тож тут рятують стабілізатори. Часто їх встановлюють окремо на газові котли. Але треба пам’ятати, що на котел потрібен стабілізатор, розрахований на десь на 300 В, а на холодильник – мінімум на 1 кВ.
Додаткова шкода під час вимкнень електроенергії може бути багатоповерхівкам зі старими внутрішніми мережами. Бо у ті дві години, коли з’являється світло, мешканці одразу починають вмикати всі електроприлади. Це призводить до перенавантаження.
Враховуючи, що, як правило, електрощитові у нас ніхто не обслуговує, до них дивляться тільки тоді, коли щось зламається, може трапитись аварія через сильне навантаження, – говорить Андрій Яворський. – Тоді може виникнути так зване «відгорання нуля». У цьому випадку якраз імовірна подача високої напруги у помешкання. Тому зараз особливо необхідно провести профілактику електромереж.
За внутрішньобудинкові мережі у Франківську відповідає не обленерго, а домоправитель (наприклад, «Комфортний дім») і самі мешканці. Тож ініціатива перевірити щитову та електрокомутаційні пристрої у багатоповерхівці має бути якраз від тих, хто там мешкає.
Крім того, я дуже рекомендую встановити відсікач напруги в електрощитку власної квартири, – каже фахівець. – У новобудовах, де встановлені електронні лічильники, які вже мають обмеження по потужності на споживача, таких проблем не мало б бути. Хоч, звісно, це питання до відповідальності забудовника, наскільки добре зроблена електромережа.
Та й загалом, не варто у перші хвилини одразу вмикати всі прилади – знову ж таки, через перепади напруги й перенавантаження.
Зокрема, сильно навантажують мережу помпи для води, якими особливо часто користуються у сільській місцевості, – пояснює Яворський. – Дуже бажано вмикати воду не одразу, а десь через хоча б 10-15 хвилин після того, як подадуть електроенергію. Бо у момент ввімкнення помпи мають дуже велику пускову потужність, яка у 3-5 разів перевищує номінальний режим.
Щодо виробників, Андрій Яворський рекомендує українські компанії, які добре себе зарекомендували на ринку. Брати дешеві китайські пристрої точно не варто.
Зокрема, стабілізатори невеликої потужності можна знайти у львівської фірми «LVT». А великої потужності – в одеситів «Елекс». Непогані відсікачі напруги є в одеської компанії «Новатек» або київської «DiGiTop».
Та, за словами Андрія Яворського, зараз такі пристрої треба ретельно пошукати, бо на них очікувано зріс попит. Відповідно, зросла й ціна.
На сайтах українських виробників ціна великих стабілізаторів напруги – від 9 до 30 тис грн, залежно від потужності, а малі можна купити й за 2 тис грн. Ціна відсікачів або реле напруги – у районі тисячі. Але це – інвестиція у безпеку.
Авторка: Ольга Романська
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Bogo News.